Ako je to vlastne s tým detským zdravím?
2Už dávnejšie som si vystrihla z časopisu nadpis jedného článku o zdraví v rodine. Článok som po pár riadkoch prestala čítať lebo bol napísaný pre celkom iného čitateľa. Nie pre VEDOMÚ matku :). Nadpis hrdo hlásal:
Môžem potvrdiť, že sme s mužom ozaj radi keď nás všetkých choroby obchádzajú ale nie vždy to tak bolo. Keď tých chorôb bolo viac ako by sme považovali za “normálne” tak som postupne začala pozorovať kedy sa choroby najviac objavovali.
Prekvapivé zistenie
Moje prekvapenie, že najprv syn a potom aj dcéra, keď sa narodila, boli chorí priamo-úmerne tomu ako som sa JA – mama cítila, ma privádzalo do zlosti. Vysvetlenie prišlo keď som si prečítala článok od MUDr. Hnízdila: Nemoc dítěte bývá vzkazem rodičúm… Chvíľu som naozaj mohla cítiť pocit viny a byť z toho nešťastná ale vzala som tento článok vážne a začala som sa zameriavať na to čo sa u nás doma vlastne deje. Keď zase deti ochoreli a ja som mala pocit, že som v podhode, že z mojej strany nie je dôvod na chorobu, tak som si uvedomila, že deti majú aj otca.
MUŽ – Otec na prvom mieste
Je prirodzené, že matka akosi po pôrode priľne k deťom. Len potom už keď otec zrezignuje a citi sa doma ako piate koleso… tak už je zväčša neskoro. Našťastie u nás mi to pripomenuli deti. Chorobami, ktoré ku nám prichádzali. Keď ochorel jeden tak šiel druhý za ním tretí a na záver štvrtý. Len najťažie zvládal choroby práve manžel. Koľko krát som si povzdychla, že ani nemôžem poriadne ochorieť… Neskôr som mu už len hovorila, že keď má málo pozornosti tak, že stačí povedať, nemusí byť chorý aby som si ho všimla :).
Rovnováha
Dnes sa snažíme o rovnováhu a o venovanie si pozornosti. Učíme sa spolu a je nám jasné, že u nás platí pravidlo:
ŠŤASTNÍ RODIČIA = ZDRAVÉ DETI
(751)
Krásny článok a aký pravdivý
Zuzana, ďakujem. Ležal dlho v priečinku koncept a aj vďaka Tvojmu projektu http://www.katalogzdravia.sk uzrel svetlo sveta ;-). Myslím, že sme povinní hľadať alternatívy pre liečenie seba-samých a naše rodiny.